Jedną z najprostszych czynności wykonywanych w komorze silnika jest wymiana filtra powietrze. Jeżeli filtr powietrza jest zanieczyszczony nawet zupełny amator nie będzie miał problemów z wymianą. Co oczywiste pierwszym krokiem jest kupno odpowiedniego filtra powietrza dedykowanego do konkretnej marki, modelu i rodzaju jednostki napędowej. Następnie należy wyjąć stary filtr, wyczyścić odkurzaczem pojemnik filtra powietrza i włożyć nowy. Pamiętajmy, aby starannie zamknąć pojemnik filtra powietrza.

Kolejną równie prostą i częstą operacją jest uzupełnianie poziomu oleju silnikowego. Jeśli poziom oleju jest zbyt niski, olej musi być uzupełniony. Najlepiej wymienić cały olej zamiast dolewać. Oczywiście, jeśli decydujemy się na dolanie oleju, musi być on koniecznie taki sam jak ten w silniku. Co równie ważne, przy każdej wymianie oleju na nowy trzeba zawsze wymienić na nowy również filtr oleju.

Równie prostą czynnością jest uzupełnienie płynu w chłodnicy. Cała operacja ogranicza się do sprawdzenia poziomu płynu i gdy jest go za mało, uzupełnienia go płynem zalecanym przez producenta auta. Nieco więcej problemów może spowodować olej wyciekający z silnika. Jeśli zauważyliśmy ciemną plamę w miejscu gdzie parkowaliśmy samochód może to być olej wyciekający z miski olejowej. Jedno spojrzenie pod podwozie wystarczy żeby zobaczyć skąd wycieka olej. Bardzo często przyczyną jest to, że przy ostatniej wymianie oleju nie zmieniono uszczelki otworu spustowego oleju. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej udać się do profesjonalnego serwisu bądź warsztatu.